Atrakcją tegorocznych pól kwiatowych na południe od Haarlem był odbywający się dokładnie tydzień temu konkurs mozaik kwiatowych. Wieś De Zilk, której główne źródło dochodu to cebulki kwiatów, w większości hiacyntów, od dawna organizowała takie konkursy, ale w tym roku przyłączyła się do niej inna wieś obok - Vogelenzang (po polsku: Ptasi Śpiew), przez co cała impreza nabrała troszkę rozmachu.
Razem było ponad 50 mozaik, niektóre dość proste przedstawiające kwiaty, motylki, smerfy i inne postaci z bajek, a niektóre naprawdę skomplikowane i imponujące. Niewątpliwie wyróżniała się przedstawiona na zdjęciu obok mozaika przedstawiająca Titanica, którego setna rocznica zatonięcia przypadła dokładnie w weekend konkursu. Zresztą słowo "mozaika" w tym przypadku nie do końca oddaje znaczenie. Zdecydowana większość mozaik była płaska, dwuwymiarowa, jedynie Titaniki (bo tak naprawdę były dwie różne moizaiki nawiązujące do wydarzenia sprzed 100 lat), przedstawiały bardziej przestrzenne obiekty.
Twórcami mozaik byli głównie mieszkańcy obu wsi, czasem mozaikę robiła jedna rodzina, czasem kilka domów obok siebie współpracowało, ale były także wykonane przez szkołę, jakąś firmę, czy chór :) Zdecydowanie największą i jedną z bardziej oryginalnych była mozaika o wymiarach mniej więcej 70 na 40 metrów, powstała poprzez ucięcie główek części tulipanów na jednym z pól tak, żeby pojawił się wielki zielony napis LOVE na czerwonym tle. Litera O została zastąpiona sercem, a właściciel pola nawet postawił obok platformę, żeby z wysokości można było podziwiać jego dzieło.
Także inne mozaiki poprzez swoją oryginalność zapadały w pamięć: aztecki kalendarz z dopiskiem "nasza ostatnia mozaika przed końcem świata", dwa całkiem spore niedźwiedzie polarne, parowóz, któremu z komina wydobywały się kłęby dymu, czy też mozaika nazwana +18, gdzie za czerwoną kotarą była wielka liczba 19, oczywiście cała z kwiatów :)
A dziś coroczna wielka parada kwiatów Bloemencorso, z której relacja już wkrótce!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz