Holenderskie media znów podawały informacje o Polakach informując tym razem, że brakuje nam kultury pływania. To, że Polacy toną u siebie setkami, nie interesuje Holendrów, ale jeśli topią się w Holandii, to już media o tym mówią. W ciągu ostatnich paru dni, pomiędzy 1 a 4 sierpnia w Holandii utonęło pięcioro Polaków, z czego troje kilka kilometrów od Haarlemu, w którym mieszkam. Na zdjęciu obok właśnie jezioro pośród nadmorskich wydm, w którym tydzień temu utonął polski 19-latek.
Zbiegło się to akurat w czasie, kiedy w Polsce utonęła niedawno czwórka dzieci w Warcie. Holenderskie media podchwyciły temat informując, że w tym roku w Polsce miało miejsce ponad 300 utonięć. W ciągu tych wakacji w Holandii utonęło 14 osób, z czego połowa z Europy Środkowo-Wschodniej, a w ciągu ostatniego weekendu dokładnie 5 osób i to wszyscy z Polski. Tutejsze media twierdzą, że w Polsce brakuje kultury pływania, że szkoły nie uczą pływać i że rodzice nie zdają sobie sprawy z wagi tej umiejętności. Na korzyść Polaków świadczy tylko jeden czynnik - w Polsce sezon na pływanie trwa kilka miesięcy, podczas gdy w Holandii od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni. Inna sprawa, że w Holandii jest tyle wody, że można przypadkiem wpaść do kanału o dowolnej porze roku. Statystyki niestety potwierdzają smutny dla Polski obraz - tylko 60% Polaków potrafi pływać, podczas gdy u Holendrów ten odsetek jest ponad 90%.
Warto podkreślić, że dla Holendrów nauka pływania jest bardzo ważna. Tutejsze dzieci odkąd ukończą cztery lata mogą ubiegać się o tzw. zwemdiploma (dyplom pływacki), który ma trzy stopnie: A, B i C. Wymagania oczywiście rosną z kolejnymi stopniami, trzeba przepłynąć odpowiednią odległość prawidłowym stylem pływackim, z czego część pod wodą, a także poradzić sobie w wodzie w ubraniu. Najmłodsze dzieci na stopień A muszą skoczyć do wody w podkoszulce, podczas gdy stopień C wymaga już butów, spodni i bluzy/swetra. Właśnie to skakanie w ubraniu do wody jest najbardziej widowiskową częścią zwemdiploma, rodzice z kamerami oblegają basen, a same dzieci mają z tego dużo frajdy.
Pamiętacie to podekscytowanie w liceum, kiedy kończy się 17 czy 18 lat i można wyrabiać prawo jazdy? W Holandii tak samo mają dzieci, dla których nauka pływania jest bardzo ważna, przekonują ich do tego szkoła i rodzice, a sama nauka jest tak zorganizowana, żeby dzieciom się bardzo podobała. Istnieje nawet powiedzenie "tłumy jak na zakończeniu kursu na zwemdiploma". Holendrzy są przekonani, że dziecko, które ukończy wszystkie trzy stopnie poradzi sobie w wodzie we wszystkich okolicznościach, nawet wpadając do niej w ubraniu. Zwemdiploma także jest wymagane w wielu sytuacjach, np. bez niego nie dostanie się pracy w straży pożarnej czy policji. Wiele basenów prowadzi także zajęcia dla rodziców z niemowlętami, które mogą chodzić na basen (oczywiście nie same), odkąd skończą 3 miesiące. Po ukończeniu zajęć takie niemowlę, które jeszcze nie ma roku, też dostaje dyplom, choć oczywiście nie zwemdiploma, a tylko pamiątkę, która do niczego nie uprawnia. Takie dyplomy jednak (razem ze zdobytymi potem zwemdiploma) ozdabiają pokój niejednego holenderskiego dziecka będąc powodem wielkiej jego dumy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
8 komentarzy:
No i niech popatrz tez na ilosc ludnosci. Polakow jest duzo wiecej. Same liczby nie sa miarodajne - musi byc punkt odniesienia.
A czy wiadomo kiedy Holendrzy wprowadzili ten system nauki pływania?
Swoją droga to też ciekawa jest organizacja Holendrów, bo wiele rzeczy które wprowadzają działa i służy obywatelom.
Obecny system zwemdiploma wprowadzono w 1984, a trzy stopnie A, B i C są od 1998.
Ale Holendrzy od zawsze mieszkają na wodzie, więc dyplomy dla dzieci z nauki pływania nadawano w różnych formach od 1890 roku.
Dzięki za odpowiedź. Dobrze byłoby wsiąść przykład z takich rozwiązań i uczyć pływać wszystkie dzieci. Osobiście mi brakowało lekcji pływania w szkołach.
Myślę, że nie ma co się obrażać na Holendrów tylko nadgonić zaległości w tym i w innych obszarach:-)
Witam widzę że zycie emigranta życiu emigranta nie równe :)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie :
http://projektjedziemydoholandii.blogspot.nl/
Mógłbym prosić o jakiś kontakt mam kilka pytań !
Jeszcze raz pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego !
--
Też jestem fanką holenderskiego systemu nauki pływania. Przerobiłam na własnych dzieciach. Metoda nauczania jest fenomenalna - działa u każdego. A efekty? No cóż, sama nieźle pływam, nawet jak na tutejsze standardy, ale mam wrażenie, że umiejętności moich dzieci są lepsze od moich (oboje zdobyli Diploma C).
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: allochtonka.blogspot.com
A pod tym linkiem mój post na temat kursów pływania dla dzieci:
http://allochtonka.blogspot.com/2013/03/jak-sie-nie-utopic.html
O , Schlijper zrobił piekne zdjęcie o tego tematu. A skoro zrobił, to znaczy że to naprawdę ważny temat dla Holendrów. :-)
http://schlijper.nl/131009-24-nieuwegein.photo?utm_source=rss_link&utm_medium=rss&utm_campaign=rss
Ta "odległa" statystyka doskonale pokazuje, jak mało jesteśmy nauczeni odpowiedzialności, za siebie, za innych.
Prześlij komentarz