niedziela, 10 lipca 2011

Holenderskie Allegro

Już kilkukrotnie polscy znajomi pytali mnie o holenderski odpowiednik polskiego serwisu Allegro i pomyślałem, że być może więcej czytelników może być zainteresowanych. Holendrzy bardzo lubią najprzeróżniejsze pchle targi, a w moim mieście chyba codziennie odbywa się targ staroci (na zdjęciu obok). Holandia jest w czołówce krajów Europy pod względem ilości ludzi korzystających z internetu, więc sprzedaż on-line także tu jest bardzo popularna.

Holenderskim odpowiednikiem polskiego Allegro jest Marktplaats: http://www.marktplaats.nl/, choć między tymi serwisami jest jednak kilka różnic. Marktplaats (co ciekawe, należący do eBay) ma trochę mniej zorganizowaną formę, jest całkowicie darmowy i czasem niestety jakość ofert pozostawia wiele do życzenia, jest tu także dużo spamu, a nawet naciągaczy. Mnie kiedyś pani z Marktplaats (która później okazała się być z Kamerunu, a nie Holandii) próbowała sprzedać nieistniejącego kotka. Całe szczęście dość szybko poznałem się na tym przekręcie, bo był on kalką scamu kierowanego do Amerykanów  - żaden Holender nie kończy maila zdaniem "God bless you" :)

Zainteresowanym przetłumaczę kilka przykładowych nazw kategorii z tego holenderskiego Allegro: boeken - książki, dieren - zwierzęta, doe-het-zelf - zrób to sam, fietsen - rowery oraz kleiding - odzież. To dziwne słowo "zoek" oznacza "szukaj" :) Z tego co wiem Polacy najczęściej szukają na sieci cieszących się bardzo dobrymi opiniami holenderskich wózków dziecięcych. Proszę, oto, jak trafić na wózki na Marktplaats: Kinderen en Baby's, a potem Buggy's. Udanych zakupów, reklamacji nie przyjmuję :)

Pamiętaj: Holenderskie Allegro to Marktplaats.nl
 
Zobacz też:
* najpopularniejsze imiona męskie w Holandii w latach: 2009, 2010, 2011, 2012 oraz 2013 
* najpopularniejsze imiona żeńskie w Holandii w latach: 2009, 2010, 2011, 2012 oraz 2013
* nazwiska holenderskie
* podatki w Holandii

2 komentarze:

ABily pisze...

wózki???wow, ja pierwsze co szukalam jak sie przeprowadzilam to tańsze niż na np na bol.com ksiażki do nauki niderlandzkiego:P No i kupilam jak się okazalo od pani pochodzacej z PLu:)

Anonimowy pisze...

Poproszę o nowy wpis! Zaglądam codziennie i nic!